Inteligentne budownictwo to stale rozwijający się trend architektoniczny. Coraz więcej osób, planując zbudowanie od podstaw własnego domu, zastanawia się nad pewnymi elementami technologicznymi sterującymi funkcjami budynku. Domy inteligentne to automatyczne sterowanie ogrzewaniem i oświetleniem, ale także i dodatkowe bezpieczeństwo zapewnione przez alarmy i monitoring. Czy dom może uratować życie lub zaoszczędzić pieniądze? Oto przegląd popularnych możliwości inteligentnych domów.

Symulowanie obecności to funkcja, która przydaje się osobom często wyjeżdżających. Domy, których mieszkańcy nie są obecni często stają się celem włamania, zwłaszcza gdy sprawiają wrażenie dostatnich. włamywacze czasem długo obserwują dom, by wyśledzić sposób życia mieszkańców i dowiedzieć się, kiedy wyjadą. Dzięki domem inteligentnym można ich zmylić. System czujników w budynku zapalania światła w naturalnym rytmie, sugerując obserwatorom obecność mieszkańców. A jeśli mimo sterowania oświetleniem dojdzie do włamania, policja zostanie powiadomiona natychmiast i automatycznie,

Domy inteligentne potrafią także... uczyć się. To nie żart, systemy nimi sterujące mogą zapamiętać, jak układa się codzienna domowa aktywność, kiedy należy otwierać okna, obniżać temperaturę lub kiedy osoba znajdująca się w pomieszczeniu śpi - warto wtedy wygasić światła, by nie czerpać bez potrzeby prądu. Sterowanie oświetleniem jest w tym przypadku sprzężone z zamontowanymi w domu czujnikami ruchu mieszkańców. Dom, który "śledzi" swoich mieszkańców może też oszczędzać.

z500.pl