Hasło domów pasywnych w architekturze ma już nieco dłuższa historię. Jednak w świadomości przeciętnego Polaka zaistniało w związku z coraz to drożejącymi cenami energii i modą na domy energooszczędne. Dlatego, że mówiąc w dużym uproszczeniu dom pasywny to znacznie bardziej zaawansowana forma domu energooszczędnego.

Po kolei. Dom energooszczędny to taki, który ma niskie zapotrzebowanie na energię. Ponieważ polskie ustawodawstwo w tym temacie milczy należy się zatem posiłkować normami europejskimi ISO, gdzie wprowadzono wyraźne rozgraniczenie na kilka stopni energooszczędności, przez budynek pasywny aż do domu o zerowym a nawet dodatnim bilansie energetycznym. Na podstawie powołanej powyżej normy stwierdzono, że:
dom energooszczędny ma współczynnik EUco w przedziale 30-70 kWh/m2/rok,
dom pasywny ma w EUco przedziale 1-15 kWh/m2/rok
dom zero energetyczny: EUco= 0 kWh/m2/rok

Zgodnie z zapowiadanymi zmianami w przepisach budowlanych, od 2017 r wszystkie budowane domy będą spełniały dzisiejszy warunek energooszczędności. Osoby wciąż się wahające z powodu większych kosztów budowy, być może przekona program dopłat do nowego budownictwa jednorodzinnego opartego na standardy energetyczne NF15 i NF40. Gdzie właśnie NF15- oznacza w tej terminologii dom pasywny.

Domy pasywne to oprócz współczynników i lepszej izolacyjności ścian, również a może i przede wszystkim budynki pozyskujące w sposób pasywny energię z promieniowania słonecznego przy jednoczesnym zmniejszeniu strat energii. Dlatego też takie domy muszą być wyposażone w specjalne urządzenia. Ponieważ zewnętrzna powłoka takiego domu jest nieprzepuszczalna dla powietrza, pierwsze domy pasywne budowano częściowo ukryte w ziemi. To także ograniczenie powierzchni przeszkleń od strony północnej do minimum a zastosowanie dużych przeszkleń od strony południowej. Przy czym pamiętać należy, że stolarka okienna zastosowana w domu budownictwie pasywnym powinna być o niższym współczynniku przenikania niż standardowe okna. Domy pasywne nierozerwalnie wiążą się również z technologią rekuperacji, odzysku ciepła i gruntowych wymienników ciepła.