Wiele osób myśląc o budowie własnego domu przegląda mnóstwo katalogów próbując znaleźć dom, który będzie jak najlepiej odpowiadał ich oczekiwaniom oraz marzeniom. Ponieważ firm oferujących gotowe projekty jest coraz więcej, czynność ta potrafi zająć naprawdę długie godziny.

Zwykle każdy wie, jaki ma być jego własny dom. Dokładnie wie, ile pokoi i w jakim rozstawieniu. Są nawet tacy, którzy wiedzą ile metrów kwadratowych mają mieć poszczególne pomieszczenia i sypialnie.

Podstawowa sprawa zanim zabierzemy się za przeglądanie katalogów domów typowych warto zrobić sobie samemu rozpiskę, lub przynajmniej spróbować sobie rozrysować- co miałoby być obok czego, jaki metraż nas interesuje. Po to, żeby zaoszczędzić sobie czasu. Bowiem, przekopanie się przez taki ogrom projektów to naprawdę bardzo czasochłonne zajęcie.

Pamiętać też trzeba, że jest na rynku olbrzymia różnorodność domów, wnętrze jest obecnie pokazywanie w postaci wizualizacji dla większości projektów. Tym łatwiej się w tym wszystkim pogubić. Dlatego warto przyjąć systematyczny plan działania. Określić jaką dysponujemy działką i jak skierowaną. Na wąskiej działce nie zbudujemy domu o mocno rozczłonkowanej bryle, tak samo jak dom o wjeździe od południa będzie musiał mieć inny układ wnętrz oraz ogrodu niż dom zlokalizowany nawet na takiej samej działce ale z wjazdem od północy. Wiadomo, że najlepiej, jeśli wjazd i wejście do domu jest od północy lub od wschodu, ale proszę mi wierzyć, nawet wjazd na działkę od południowej strony, to jeszcze nie jest powód do tragedii, a jedynie do większej uwagi i selektywności podczas poszukiwania właściwego projektu domu.

Kolejne co musimy określić to budżet. Są rodziny, który tego nie lubią określać a jedynie mówią, że chcą dom średniej wielkości i podają standard: żeby było jak najtaniej, albo przyzwoicie albo troszkę lepsza półka. Ja jednak zachęcam do określenia budżetu już na wstępie. Uniknie to wielu problemów w przyszłości.

Następnie określamy metraż i styl domu. Te dwie sprawy będą miały największy wpływ na wnętrze domu, które w zależności od przyjętych rozwiązań mogą być bardzo różnorodne.