Ciekawą propozycję stanowi dom zaprojektowany zgodnie z myślą znanego architekta Le Corbusiera a mianowicie zaprojektowany wokół kuchni, która stanowi trzon całego domu. Wokół takiego serca skupia się całe życie domowników. Tu spotyka się rodzina na wspólne spożywanie posiłków, rozmawia, spędza ze sobą czas. To budynek na planie kwadratu. Taki prosty dom, z pewnością ucieszy rodzinę, która lubi prostotę i harmonię w domu, bez zbędnych ekstrawagancji. To przyjemny dom dla tradycjonalistów, ceniących sobie życie rodzinne i spokój.

Budowanie na planie kwadratu, jest korzystne dla konstrukcji domu i ma wiele zalet.
Zwarta i prosta bryła cieszy oko oraz pozwala na oszczędności dla naszego portfela nie tylko na etapie budowy, ale i również użytkowania domu na planie kwadratu, np. w postaci oszczędności na ogrzewaniu domu, bowiem najwięcej ciepła tracimy przy rozczłonkowanej bryle i dużych przeszkleniach.
Zwarte bryły budynków są również zalecane przy trudnych warunkach podłoża np. szkodach górniczych, gdzie ze względu na ruchy musimy zapewnić większą sztywność dla budynku, a uzyskujemy to m. in. poprzez możliwie jak najbardziej zbitą bryłę-a plan kwadratu wpisuje się w ten wymóg wręcz idealnie.
Kolejnym plusem wynikającym bezpośrednio z bryły domu- jest prosty dach, w zależności od wybranego wariantu- do wyboru dach kopertowy lub dwuspadowy a w przypadku nowoczesnej kostki mamy stropodach. Prosty dach to również oszczędności na etapie budowy, ale i uniknięcie newralgicznego punktu jakim są połączenia przecinających się połaci dachowych czyli połączenia koszowe. To również przyśpieszenie całego procesu budowy domu poprzez skrócenie czasu robocizny.

Dom na oparty na planie kwadratu ma wiele zastosowań i jest bardzo praktyczny oraz ustawny. Niestety ten kształt domu niesie za sobą wymagania co do gabarytów i proporcji wymiarów działki, na której ma zostać postawiony. Taki dom możemy usytuować na szerokiej działce jak i na działce również na planie kwadratu. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że możemy dom obracać, tak aby dopasować go do kierunków świata i nie wpływa to na lokalizację budynku na działce.